Wbrew temu, czego uczyliśmy się kiedyś w szkołach, szukanie mchu na pniach drzew jest bardzo zawodną metodą wyznaczenia kierunku północnego, bo mech często nie rośnie na drzewach albo porasta pnie drzew dookoła. Nie oznacza to, że jesteśmy w lesie bezradni, bo w wyznaczeniu kierunków pomogą słupki oddziałowe, które powinniśmy znaleźć w lesie bez większych problemów po kilku minutach marszu.

Widoczne na zdjęciach słupki oddziałowe wyznaczają granice oddziałów, na które podzielone są lasy państwowe. Dzięki zasadom ich stawiania każdy może łatwo wyznaczyć kierunki (jeśli np. zgubi się w lesie i komórka się wyładuje).

Co oznaczają słupki w lesie?

Słupki oddziałowe zawsze znajdują się w miejscu południowo – zachodnim krańcu każdego oddziału. Co więcej numery na słupku zawsze są zwrócone w stronę odpowiedniego oddziału. Każdy słupek oddziałowy ma namalowane cztery różne numery – po jednym na każdym z boków (bywa, że mają mniej numerów – kiedy jeden lub więcej boków nie wyznacza oddziału lasu, a obszar nie należący do lasu). Kiedy znajdujemy się na skrzyżowaniu oddziałów na słupku zawsze znajdują się 4 numery oddziałów. Północ wyznaczają dwa najmniejsze numery widoczne na słupku – narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami oddziałów. Należy również pamiętać, że słupki oddziałowe pozwalają wyznaczyć kierunki świata tylko orientacyjnie, bo nie zawsze granice oddziałów przebiegają dokładnie w liniach północ-południe i wschód-zachód, niekiedy są wyznaczone nieco na skos.

Jeśli zabłądzimy w lesie, ale nie wiemy w którym kierunku powinniśmy iść, po znalezieniu słupka należy iść prosto w wybranym kierunku do następnego słupka, potem do kolejnego i tak dalej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie będziemy się kręcić w kółko i najpóźniej po przejściu kilku lub kilkunastu kilometrów powinniśmy dojść do drogi bądź jakiejś osady.

Słupki pomogą nam tez w orientacji w razie wypadku, gdy wzywamy pomoc. Wówczas dzwoniąc na 112 należy podać okolice miejscowości, w której się znajdujemy oraz numery z najbliższego słupka oddziałowego. Wówczas mamy pewność, że szybko i sprawnie dotrze do nas pomoc.

źródło: jakprzetrwac.pl/slupki-oddzialowe/

Witryna używa plików cookies w celach funkcjonalnych i statystycznych. Więcej informacji na temat ciasteczek znajdziesz w Polityce prywatności. View more
Accept